З ІСТОРІЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПЛОЩІ

0
Адреса: ,

Рубрики:

Ключові слова:

історія Чернівців, місто Чернівці, Чернівці, площа Центральна Чернівці, площа Центральна, Центральна площа Чернівці, площади города Черновцы, улицы города Черновцы, Центральная площадь Черновцы, площадь Центральная Черновцы Історичні нариси

Переглядів

За 30 дней: 63
Сегодня: 1


Ідея створення площі народилася в самого австрійського цісаря Йосифа ІІ. В 1786 р. під час відвідування Чернівців він запропонував створити на тодішній південній окраїні міста простору площу, де працював би ринок і можна було б проводити ярмарку.

Але через те, що тоді на тому місці перебували розрізнені ділянки десятка городян, які місцевій владі довелося викуповувати, створення площі просувалося повільно.

Втім, уже приблизно з 1790 р., ще до закінчення облаштованості площі, тут з'являється торговище, яке на багато років визначило її характер і закріпило за нею назву "Рингпляц".

А вже в перші десятиліття ХІХ в. площа одержала статус головної, про що вказав цісар Франц I у своєму щоденнику під час подорожі по місту в серпні 1817 р.


Це перша впорядкована площа Чернівців. Виникла у 18-му столітті, вперше згадується у 1787 р. під назвою Круглої. З 1790 року площа використовувалась як ринок, більша її частина була забудована дерев'яними торговими будинками.

У 1825 р. тут почали укладати бруківку, а з середини 19-го ст. площа починає набувати свого неповторного вигляду, але не втрачає основного призначення — продовжує виконувати функції ринку, тому й називається площею Ринок.

Центральною спорудою архітектурного ансамблю площі стає міська Ратуша, фундамент якої урочисто закладався 19 квітня 1843 р. Спорудження міської Ратуші тривало 4 роки і було завершене 1847 р. Будівництво велося за проектом архітектора Андрія Мікулича.

Наприкінці 19-го ст. архітектурний комплекс площі Ринок складали: готель "Русія", на місці якого у 1900—1901 роках було побудоване приміщення Буковинської ощадної каси (архітектор Гесснер) — зараз тут знаходиться Чернівецький художній музей; готель "Вайс", пізніше Румунський Народний Дім; дирекція ощадної каси; готель "Під чорним орлом" — сьогодні готель "Верховина".

У північній частині площі знаходились готель "Париж" (ріг вулиць Руської та Головної) і двоповерхові будиночки, які не збереглися.

У східній частині розташовувались відомі на той час магазини та книгарня Пардіні.

На розі вулиць Панської та площі Ринок стояв будинок "Три Корони", в якому було відкрито першу в Чернівцях кав'ярню. Між Панською та Ратушевою вулицями стояв готель "Бель В'ю" («Прекрасний вид»).

До 40-х років 20-го ст. площа Ринок була не тільки гамірливим базаром, а й улюбленим місцем відпочинку городян.

Сьогодні Центральна площа не втратила своєї привабливості, залишається однією з найкращих площ у нашому місті.