З ІСТОРІЇ ДИТЯЧОЇ ЛІКАРНІ

0
Адреса: ,

Рубрики:

Ключові слова:

історія Чернівців, історія міста Чернівці. місто Чернівці, Чернівці, Дитяча клінічна лікарня, історія дитячої лікарні, Герман фон Фішер, Ісидор Бодя, Каритська група Історичні нариси

Переглядів

За 30 дней: 174
Сегодня: 4


25 червня 1908 року у місті Чернівці колишньої Австро-Угорської імперії, на честь святкування 500-річчя від дня першої згадки про Чернівці та на честь 60-річчя правління Його Величності Імператора Цісаря Франца Йосифа І, магістрат столиці Буковинського краю Чернівців підготував рішення, з нагоди ювілею внести суму у розмірі 300000 крон на будівництво дитячого шпиталю.

Цісар Франц Йосиф І

З цього приводу серед керівництва Краю та міста було проведено анкетування. Серед анкетованих – президент Краю Октавіан Бляйлебен, капітан Краю Георгій Василько-Сирецький, бургомістр Чернівців Фелікс Фюрт, віце-бургомістр Сало Вайсельберг, Стефан Смаль-Стоцький, Антон Захар, директор крайової лікарні Володимир Філіпович, архітектор і головний інженер міста Вільгельм Кемплер. Респонденти висловились саме за те, щоби була побудована дитяча лікувальна установа.

Під таким сприятливим протекторатом були проведені переговори, після чого 3 березня 1908 року була підписана остаточна угода.

У цій угоді магістрат взяв на себе будівництво і обладнання дитячої лікарні, яка б відповідала сучасним на ті часи вимогам.

Великий землевласник д-р Герман фон Фішер давно виношував шляхетну думку увічнити пам’ять своїх померлих батьків і збудувати здравницю для дітей.

На здійснення цього задуму д-р Герман фон Фішер вніс у муніципальне представництво вклад на суму 500000 крон на будівництво і обладнання міської дитячої лікарні, одночасно висловивши бажання, щоб цей заклад на вічні часи найменувався "Дитячий шпиталь Мозеса і Ханни Сари Фішер".

На засіданні муніципалітету 20 березня 1908 року це пожертвування було з вдячністю прийняте. Умови внесені в угоду. Угода затверджена. Головою будівельного комітету був призначений бургомістр Чернівців Фелікс Фюрт.

Згідно параграфу № 3 угоди Чернівецького магістрату міський комітет на чолі з бургомістром Феліксом Фюртом 26 березня 1908 року оформив засновницький вексель, який забезпечував засновницькі цілі на вічні часи і була прийнята постанова, що із засновницького капіталу 500000 крон – десята частина (50000 крон) становить прибутковий вклад на банківському рахунку. По закінченню приблизно 60 років, коли ці гроші та складний відсоток із них дадуть суму 500000 крон, з них 450000 крон повинні бути витрачені на оновлення, розширення та модернізацію дитячої лікарні, 50000 крон знову вкладені на нових 60 років під проценти.

18 червня 1908 року розпочаті будівельні роботи і 25 червня 1908 року бургомістром Феліксом фон Фюртом було урочисто закладено наріжний камінь будівлі лікарні на вулиці Wolan-Gasse,4 (нині – вулиця Буковинська), а навесні 25 травня 1910 відбулося урочисте відкриття першої в місті та на Буковині дитячої лікарні.

Першим директором лікарні був призначений хірург Ісидор Бодя (08.03.1866 – 23.06.1938 рр.), котрий доклав значних зусиль для побудови лікарні та створення необхідних умов для її роботи.

2003 році рішенням Чернівецької міської ради пам’ять про видатного медика увіковічена меморіальною дошкою на фасаді дитячої лікарні.

В парковій зоні лікарні знаходиться скульптурна група – пам’ятник милосердю, історія якої також пов’язана з доктором Германом фон Фішером.

Бургомістр Чернівців барон Фелікс фон Фюрт урочисто відкрив памятник на території міської дитячої лікарні. Памятник милосердю, який отримав назву “Каритська група” разом із готичною будівлею дитячої лікарні довгі роки, поруч із ратушею, університетом та драмтеатром, були візитною карткою міста Чернівців.