ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА (1863 — 1942)

0
Адреса: ,

Рубрики:

Опис діяльності:

Наша краянка, видатна письменниця. Краща частина її літературної спадщиниі стала визначним надбанням української класичної літератури.

Ключові слова:

Видатні чернівчани

Переглядів

За 30 дней: 65
Сегодня: 1


Народилася 27 листопада 1863 року в містечку Гура-Гумора в сім'ї службовця, українця за походженням. Дитинство майбутньої письменниці пройшло в Кимполунгу, Сучаві та в с. Димка. Закінчила 4 класи народної школи, подальшу освіту здобувала самостійно. Інтерес до літературної творчості у Кобилянської прокинувся дуже рано. В автобіографії вона згадує, що почала писати, коли їй ледве минуло 14 років. Спочатку її твори мали форму щоденників, в яких дівчина записувала свої враження, вірші. 17-річною дівчиною закінчує О. Кобилянська перший свій прозовий твір «Гортенза». Хоч це була слабка річ, але вона говорила вже про неабиякий талант авторки.

Через три роки після написання першого оповідання, в 1883 р. письменниця закінчила оповідання «Воля чи доля», а в 1885 р. - «Нарис з життя Буковини». Ці твори були написані німецькою мовою, присвячувались вони зображенню життя інтелігенції Буковини.

Пізніше українською мовою були написані повісті «Людина» (1887), «Царівна» (1895), новели «Жебрачка», «Природа», «Аристократка», «Час», «Він і вона». Основною темою ранніх творів О. Кобилянської була боротьба за розкріпачення жінки, за право її на освіту, за рівноправність з чоловіком, за активну участь у громадському житті краю.

У 1891 р. Ольга Кобилянська переїхала в Чернівці. Тут у 1894 р. молода письменниця організувала «Товариство руських жінок на Буковині». Як член цього товариства вона збирає гроші для дітей-сиріт, відкриває бібліотеку, навчає дітей грамоти, вчить з ними українську мову. В 1896 р. у Чернівцях у газеті «Буковина» друкувалася «Царівна». Письменник Осип Маковей, який був у цей час її редактором, широко популяризував твори Ольги Кобилянської. Він не тільки радо друкував їх на сторінках газети, а й писав рецензії на них, статті про життєвий і творчий шлях письменниці, передмови до видань ранніх творів. Велике значення для подальшої творчості О. Кобилянської мала її поїздка у 1899 році на Україну. Вона побувала у Києві, Косневі, на Полтавщині в родині Лесі Українки, познайомилася з прогресивними українськими діячами Коцюбинським, Старицьким, Лисенком.

Особисте знайомство та щира дружба з Лесею Українкою мали великий вплив на утвердження демократичних тенденцій у творчості Кобилянської.

Вершиною творчості О. Кобилянської стала соціально-психологічна повість «Земля», закінчена в 1901 році. Вона стала одним з кращих творів про селянство в світовій літературі. Поклавши в основу сюжету повісті дійсний факт братовбивства за землю, що трапився в селі Димка в 1894 році, письменниця надала своєму творові соціального звучання, відобразила типові явища капіталістичної дійсності на селі.

Повістю «Земля» і кращими новелами к. XIX - поч.ХХ ст. О. Кобилянська увійшла в українську літературу як визначний письменник-реаліст, чудовий майстер художнього слова, чиї твори стали широко відомі далеко за межами Буковини. У 1928 році широко відзначався 40-річний ювілей літературної діяльності О. Кобилянської.

У Харкові з нагоди цього ювілею вийшло багатотомне видання її творів. На гонорар від цього видання письменниця придбала у Чернівцях власний будинок, де зараз є меморіальний музей. Померла Ольга Кобилянська 21 березня 1942 р., похована на Руському кладовищі у Чернівцях. Краща частина літературної спадщини письменниці стала визначним надбанням української класичної літератури.