МІХАЙ ЕМІНЕСКУ (1850 — 1889)

0
Адреса: ,

Рубрики:

Опис діяльності:

Видатний румунський поет. Його творчість мала величезний вплив на весь наступний розвиток румунської поезії.

Ключові слова:

Видатні чернівчани

Переглядів

За 30 дней: 84
Сегодня: 1


Видатний румунський поет народився 15 січня 1850 р. в сім'ї дрібного землевласника Г. Еміновича. Дитинство пройшло в с. Іпотешть Ботошанського повіту. У 1858 - 60 рр. вчився в початковій школі в Чернівцях, потім у Чернівецькій гімназії. Через матеріальні нестатки змушений був у 1863 році покинути навчання. Потім робив невдалі спроби скласти іспити екстерном (1864, 1866 рр.). Нарешті змушений був виїхати з міста.

Близько трьох років юнак подорожував по Буковині, Молдавії, Валахії та Трансільванії. Він працював конюхом, портовим вантажником, суфлером та переписувачем ролей у різних театральних трупах. Велике значення для формування світогляду поета мали роки перебування у Віденському та Берлінському університетах (1869 - 1874 рр.). Офіційно Емінеску вивчав тут філософію та право, але одночасно він відвідував і лекції з історії, літератури, природничих та соціальних наук.

Повернувшись в 1874 р. на батьківщину, М. Емінеску працював директором центральної бібліотеки в Яссах, викладачем гімназії, інспектором шкіл. Дуже ерудована людина, він залишив по собі помітний слід в історії народної освіти як видатний педагог, теоретик і методист. Але через політичні інтриги втратив посаду шкільного інспектора. Пізніше певний час працював в редакції газети «Ясський кур'єр». В 1877 р. Емінеску переїхав до Бухареста, де став редактором газети «Тимпул» («Час»). Постійні злидні і непосильна праця підірвали здоров'я М. Емінеску. У 1883 р. він захворів на психічний розлад. Помер у Бухаресті в 1889 р..

Перший друкований твір - ода «На могилі Арона Пумнула» (1866 р.). У творчості Емінеску романтичні мотиви поєднуються з реалістичним зображенням життя. Вірші Емінеску «Чого тобі бажаю, мій румунський краю» 1867 р., «Розтлінні юнаки» 1869 р., а також незакінчені драматична поема «Андрей Мурешану» та роман «Порожній геній» пройняті ідеями патріотизму, критикою тиранії панівних класів, закликами до боротьби за свободу. Найвидатніші його твори - поеми «Імператор і пролетар» 1874 р., «Лучаферул» 1883 р., сатиричні «Послання» (1881 - 1889 рр.) та інші. В ліриці визначне місце посідають теми кохання та природи. Визначний майстер художнього слова, Емінеску збагатив ритміку і образні засоби румунської поезії, а також літературну мову. Його творчість мала величезний вплив на весь наступний розвиток румунської поезії. Твори Емінеску перекладені багатьма мовами світу.