ЕЛЬГІСЕР ЙОСИП МОЙСЕЙОВИЧ (1929 - 2014)

0
Адреса: ,

Рубрики:

Опис діяльності:

Талановитий піаніст, виконавець, композитор, педагог, музичний та громадський діяч. Дипломант першого українського конкурсу піаністів ім. М. В. Лисенка. Автор майже 100 пісень, романсів і хорових творів.

Ключові слова:

Алея зірок

Переглядів

За 30 дней: 68
Сегодня: 4


Йосип Мойсейович Ельгісер дипломант першого українського конкурсу піаністів ім. М. В. Лисенкаволодар Золотої медалі ЮНЕСКО і звання "Золоте ім'я світової культури" 1999 року з занесенням в "Золоту книгу" ЮНЕСКО.

Чернівецький піаніст, виконавець, композитор, педагог, громадський, музичний діяч. 

Йосип Мойсейович Ельгісер народився 29 грудня 1929 року в селі Нова Жучка Чернівецької області у родині ремісника-столяра. З п’ятирічного віку навчався грі на фортепіано. До 1940 року успішно закінчив 5 класів місцевої румунської школи. Під час окупації Буковини - в'язень концтабору і гетто в с. Мар'янівка і м. Копайгород на Вінниччині. Вижив завдяки умінню малювати ікони для місцевого населення. Звільнений в березні 1944 року радянськими військами, повернувся в Чернівці.

Закінчивши з відзнакою Садгірську середню школу, Йосип з 1948 по 1955 р. навчався в Чернівецькому медичному інституті за спеціальністю лікар-хірург.

З 1950 по 1952 р. паралельно навчався в Чернівецькому музичному училищі ім. С. Воробкевича за спеціальністю піаніст-педагог і концертмейстер. На 2-му курсі консерваторії став викладачем Чернівецького музичного училища (нині училище мистецтв ім. С. Воробкевича), в якому пізніше почав працювати і працював майже 50 років. Читав музично-теоретичні предмети, викладав методику гри на фортепіано.

З 1960 по 1965 р. - в Київській державній консерваторії ім. П. І. Чайковського за спеціальністю піаніст-соліст, педагог, концертмейстер.

В 6,5 років зіграв перший публічний концерт в Садгорі, виконавши сонату Гайдна, варіації Бетховена і дві пісні без слів Мендельсона. З 1940 р. - активний учасник учнівської художньої самодіяльності, в 1946 - 1948 рр. - стипендіат Міністерства освіти України, нагороджений Почесною грамотою.

Працює з 15-річного віку в Садгірському Будинку культури, в Чернівецькому Палаці школярів педагогом і концертмейстером, з 1955 по 1961 р. - лікар-хірург Грозинської дільничної лікарні Хотинського району.

З 1961 р. - педагог, методист і концертмейстер Чернівецького державного музичного училища, випустив 90 піаністів, троє з них стали лауреатами міжнародних конкурсів. Багато років викладає методику гри на фортепіано. Відмінник освіти України (1999 р.). Концертмейстер протягом 40 років (Чернівецьке музучилище, Чернівецька обласна філармонія, оперна студія Центрального палацу культури).

Був концертмейстером таких великих митців як М. Ростропович, Д. Гнатюк, А. Райкін та ін.

В 1989 - 1994 роках - соліст клубу камерної музики Центрального палацу культури.

В 1997 - 1999 рр. провів 20 історичних фортепіанних концертів, зігравши напам'ять 443 твори. За цю серію концертів був нагороджений Золотою медаллю ЮНЕСКО і удостоєний звання "Золоте ім'я світової культури". 

З 1952 р. - член обласного об'єднання композиторів. Автор майже 100 пісень романсів і хорових творів понад 200 інструментальних та оркестрових творів. Багато його творів опубліковані в музичних збірниках.

В 1998 році став членом Національної Всеукраїнської музичної спілки, з 2002 року Ельгісер член спілки композиторів України.

У 2000 році ім'я Йосипа Ельгісера занесено на "Алею зірок" м. Чернівці.

За 2000-2003 роки вийшли друком сім томів творів Йосипа Ельгісера. Це пісні для хору і сольного виконання, романси, фортепіанні твори, твори для струнних, духових і народних інструментів, камерні ансамблі (всього близько 250).

В 2002 році в Австрії вийшов компакт-диск "Музика з Буковини" (виконання і редакція Йосипа Ельгісера). Його твори виконуються професійними колективами, співаками і музикантами, публікуються в різних збірниках.

Вів велику дослідницьку роботу. Автор статей до "Українського музичного словника".

Його захопленням став пошук імен несправедливо забутих буковинських митців: звідусіль привозив невідомі або забуті твори великих композиторів. Музична колекція налічує чималу кількість рідкісних партитур, серед яких багато раритетних.

У 2004 році став Заслуженим діячем мистецтв України та заслуженим діячем європейської культури України, Відмінником освіти України, почесним членом правління товариства ім. Ф. Шопена та товариства ім. Ф. Ліста.

Недописаною залишилася його нова п'єса "Травнева конвалія"...

24 травня 2014 року не стало всесвітньо відомого чернівчанина, музиканта, єдиного в Україні володаря Золотої медалі ЮНЕСКО та звання "Золоте ім'я світової культури" Йосипа Мойсейовича Ельгісера.