САЛОМОН ФОН ВАЙССЕЛЬБЕРГЕР (1913 — 1914)

0

Ключові слова:

бургомістр, бургомістри Чернівців, примар, примари Чернівців, бургомістри Буковини, доктор Сало фон Вайссельбергер Бургомістри Видатні чернівчани

Переглядів

За 30 дней: 59
Сегодня: 1


бургомістр Саломон фон Вайссельбергер бургомистр Саломон фон Ваййсельбергер фото портретСаломон фон Вайссельбергер народився 1867 р. на Буковині і вже від юних років займався політичною діяльністю. Після виходу у 1907 р. у відставку з посади судового радника Сало Вайссельбергер займається роботою у Чернівецькому магістраті. Його праця була пов'язана з благоустроєм міста, в тому числі з його електрифікацією. Посаду віце-бургомістра Саломон Вайссельбергер отримав у 1909 р. А 1913 р., за підтримки

Б. Штраухера, він став бургомістром і перебував на цій посаді до середини вересня 1914 р.

В умовах Першої світової війни Сало Вайссельбергер перетворився на дійсного управителя міста, який повинен був вирішувати безліч питань. Серед інших успішно було вирішено бургомістром проблему дрібної розмінної монети. Сало Вайссельбергер налагодив друк Чернівецьких міських грошей — паперових бон вартістю 5,1 крона, 50, 20 гелерів; всього на суму 2040 крон. Випуск цих грошей стабілізував місцеву економіку та на деякий час ліквідував нестачу дрібної монети.

2 вересня 1914 р. до міста вступили російські підрозділи і Сало Вайссельбергер робить все можливе, щоб запобігти руйнуванню міста. Проте після прибуття до Чернівців російського губернатора С. Євреїнова 16 вересня 1914 р. С. Вайссельбергер і був заарештований та разом з іншими п'ятьма авторитетними громадянами висланий до Сибіру.

В російському полоні С. Вайссельбергер пробув 14 місяців, і завдяки клопотанню міжнародних організацій він, в числі інших буковинців, через Петроград та Стокгольм у листопаді 1915 р. був доправлений до Відня. За мужність і стійкість С. Вайссельбергер був удостоєний дворянства і почав іменуватися Сало фон Вайссельбергер. Згодом він був обраний до ландтагу. З нагоди повернення Саломона фон Вайссельбергера на Батьківщину та в пам'ять про його заслуги Г. Гуршнер і виготовив пам'ятну медаль.

Після закінчення війни Саломон фон Вайссельбергер продовжував займатися політичною діяльністю, співпрацюючи з буковинською організацією Націонал-ліберальної партії. У 1922-1926 рр. він був сенатором у парламенті Румунії. Помер Сало фон Вайссельбергер у 1962 р. у Франції.

В роки Першої світової війни, коли неодноразово змінювалася влада, мінялися і керівники міста. Так, замість ув'язненого росіянами С. Вайссельбергера виконання обов'язків міського посадника поклали на Фемістокла Боканчу, який залишився на цьому посту до 20 жовтня 1914 р.

З поверненням до міста австрійської армії місто очолив урядовий комісар Антон Норст, а через 10 днів по тому відновила свою діяльність міська рада на чолі з першим віце-бургомістром Моріцом Барлеоном. Коли 27 листопада 1914 р. росіяни вдруге зайняли місто, то городяни утворили "провізоричне представництво" міста на чолі з доктором Ерастом Гостюком. Згодом, з 15 грудня 1914 і до 17 лютого 1915 р. місто очолював Ф. Боканча.

З поверненням до міста австрійської армії створюється "провізоричне представництво", яке цього разу очолив Рафаель Кайндль, а 22 лютого 1915 р. управителем міста призначено старосту Чернівецького повіту Максиміліана Краля, а "прибічними радниками" - А. Мінкуша, Гаєвського, В. Боднареску, доктора Флінкера.